Saklanmak Keyiftir  Başak Bugay

05.04.2018 / o5.o5.2018

Başak Bugay’ın Millî Reasürans Sanat Galerisi için hazırladığı ‘Saklanmak Keyiftir’ sergisi 5 Nisan’da sanatseverlerle buluşacak. Başlığını D. Winnicott’un ‘Saklanmak keyiftir, bulunamamak felaket’ sözünden alan sergide, psikenin halleri ve esas olarak mahremiyet kavramı araştırılıyor

Başak Bugay’ın ‘Saklanmak Keyiftir’ sergisi, izleyiciyle birlikte kolektif bilinçdışını tetikleyen bir buluşma sürecini konu alıyor.

Zeynep Sayın, sergi için kaleme aldığı yazısında şöyle diyor: “Başak Bugay’ın işleri rahatsızlık vericidir. Bakılmaması, görünmemesi gereken şeylere ve mekanlara baktığımız hissine kapılır, çocukları bu bebekevlerinden korumak istedikçe daha çok yabancılaşırız onlara: aslında korumak istediklerimiz çocuklar değil; kendimizizdir. Yine de kendimizi tutamaz, daha çok bakmak için bir kapağı açar, bir örtüyü kaldırır, bir delikten bakar, bir mahreme sızarız. Değil mi ki, baktığımız, bir bebek evidir. Ama değildir. Ölüm insanın mahremidir.

Başak Bugay güzellemeden, yüceltmeden, kanmadan, anlam yüklemeden, maketleri ve bebekleriyle oyun oynamanın gerçeğini suratımıza çarpıvermiştir: (…) Doğru yerde doğru takılan bir maske, doğru sürülen bir iz, unuttuğumuzun farkında bile olmadığımız şeyleri bize hatırlatabilir. Atalara tapınacağına atalara nasıl tapınmış olduğumuzu bize açabilir. En basit bezden bebekler üzerinden sanat (imge/ kültür/ siyaset/ hukuk) tarihlerini okunur kılınabilir. Bugay’ın işleri, bebekler üzerinden tarihe doğru iz sürmemizi sağlayan birer geçit olabilir.

Sahipli olanlar imgelerdir ölüm sahipsizdir. Başak Bugay, soysuzluğun bebeklerini dikmiş, yüzsüzlüğün maskesini pişirmiştir.”

Sergi, 5 Mayıs’a kadar Millî Reasürans Sanat Galerisi’nde izlenebilecek.