Oluşum:

1990 yılında Galatasaray’da Memet ve Buket Güreli’nin bağımsız sanatsal çalışmalarını sürdürmek üzere özel resim atölyesi olarak kuruldu. Bu süreçte genç sanatçı adaylarına yönelik bir çalışma programının da uygulandığı atölyede, giderek artan ilgi ve aktivite gereği yeni bir yapılanmaya gidilmesi zorunluluğu doğdu.

1996 yılında tüzel kişilik kazanan atölye 1997 yılından itibaren de taşındığı yeni mekanında faaliyetlerini geliştirerek sürdürdü. Güzel Sanatlar Fakültelerine yönelik sanat atölyelerinin yanı sıra önemli restorasyon projeleri ve uygulamaları, duvar resmi uygulamaları da gerçekleştirmiştir. Atölyede var olan baskı resim düzeneği nedeniyle zaman zaman bazı sanatçıların çalışmalarına ev sahipliği de yapmaktadır.

ADASANAT 2009 yılından itibaren mevcut mekanında yeni bir yapılanmaya giderek, bünyesindeki sanatsal üretimlerini sanat izleyicisiyle buluşturmayı amaçlayan bir proje geliştirdi. Bu proje ile yıl içi etkinlik programı kapsamında dönem sergileri, çeşitli work shop’lar, sunumlar, sergi organizasyonları gerçekleştirilmektedir.

Restorasyon çalışmalarından birkaç örnek:

1996-2000 yılları arasında sürdürülen çalışmalarda Kadıköy, Fatih, Üsküdar, Beyoğlu bölgelerinde birçok restorasyon projeleri ve uygulama çalışmaları yapılmıştır.

Üsküdar lll. Ahmet meydan çeşmesi restorasyonu, proje-uygulama

Kadıköy Sürmeli Ali Paşa çeşmesi restorasyonu, proje-uygulama

Çengelköy Yusuf Ziya çeşmesi restorasyonu, proje-uygulama

Beyoğlu Erciyes Menkul kıymetler binası dış cephe

temizliği ve restorasyonu. proje-uygulama

Dekorasyon uygulamaları:

Duvar resmi,mozaik,vitray ve iç mekan dekorasyonu Club Afrodit / Altınoluk

Seramik Duvar Panosu

Özel mekanlara yapılan çeşitli duvar resmi uygulamaları. Ünalan Kültür Merkezi