Nuri İyem 100 Yaşında/Portre


16 eylül-31 Ekim

Nuri İyem, “Nuri İyem 100 Yaşında/Portre” adlı sergiyle 100. doğum yılında anıldı.

‘nde açılan serginin direktörlüğünü üstlenen Feyyaz Yaman, AA muhabirine yaptığı açıklamada, serginin İyem’e 100 yıllık bir perspektiften bakma imkanı sağladığını belirtti.

Sergi için sanatçının atölyelerini araştırdıklarını kaydeden Yaman, “Nuri İyem’in öğrencilik yılları, 1930’lar, dönemin Cumhuriyet ideolojisinin kültüre etkileri, yaptırımları ve o doğrultuda sanatçının özgür karşı refleksi, onun şekillenmesi ve yansımaları sergide daha derli toplu görünüyor” ifadelerini kullandı.

Feyyaz Yaman, İyem’in muhalif dilini sistem içinde sürdürdüğünü anlatarak, şunları kaydetti:

“O dönemin resmi içine, 60’lardan sonra özellikle başörtülü bir insan profili sokuyor. Köylülük kaynaklı şeyleri, ilk defa toplumsal bir rahatlıkla Türkiye burjuvasının ortamına sokmak, bence alttan alta muhalif söylemin de inşası. Bunu başarmış birisi. Atölye oluşturmak, atölye sahibi olup onu yaşatabilmek, bağımsız bir ekonomikurabilmek için çok güç. Onu başaran ilk sanatçılardan biri. O dönem, bir kısım sanatçı arkadaşları, çözümü kaçmakta bulmuş. Burada bohemlik ortamı da yok.”

-Sergide sanatçının kişisel atölyesi canlandırıldı-

Sanatçıyı anmak üzere açılan sergi, Nuri İyem’in kişisel atölyesinin canlandırması, sanatçının kişisel eşyaları, arşivinden belgeler, mektuplar ve notların da yer aldığı arşiv-sergi niteliği taşıyor. Sergide, İyem’in 68 yıllık sanat yaşamında ürettiği, farklı dönemlerini yansıtan ikonlaşmış portrelerinin yanı sıra daha önce sergilenmemiş eserleri ve atölyesinden tamamlanmamış resimlerini de içeren eserler bulunuyor.

Sergiye paralel olarak, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi‘nde Türkiye resim sanatında portre geleneği ve Nuri İyem resimleri üzerine bir sempozyum düzenlenecek.

İyem’in hayatını fotoğraflarla anlatan, bugüne kadar kendisi için düzenlenen sergilere, yayımlanan kitaplara ve 68 yıllık sanat yaşamında ürettiği, kayıt altına alınmış 2 bin 468 esere yer veren internet sitesinin de hazırlıkları devam ediyor.

Sergi, 31 Ekim’e kadar ziyaret edilebilecek.